Lapenis

Lapenis – meksikietis miškų kaktusas

Miške augantis kaktusas skamba kaip tikra keistenybė ir atrodytų, kad toks gyventojas neturi nieko bendra su dykumų augalais. Ir iš tiesų lapenis (lot. epiphyllum anguliger) savo gyvenimo būdu daugiau panašumų turi su orchidėjomis, nes savo tėvynėje, drėgnuose Meksikos atogrąžų miškuose, auga ant kitų augalų (yra epifitas). Atsidėkodamai medžiams už viešnagę, lapeniai, ne tik užaugina iki 2 m ilgio kasas, bet ir vėlyvą pavasarį pražysta dideliais baltais ir ypač kvapniais žiedais. Išsiskleidę jie ilgai neužsibūna – laikosi apie parą ir greitai nukrenta. Tik susipažinus su lapenių tėvyne ir jos diktuojamomis gamtos sąlygomis, galėsime tinkamai juos prižiūrėti savo namuose.

Lapeniai ant mūsų palangių

Kambaryje auginami lapeniai šiek tiek skiriasi nuo giminaičių Meksikoje. Dažniausiai auginamos veislės su pakitusiais vingiuotais lapais. Būtent dėl nelygių formų lapeniai dar vadinami „ZigZag“ ar „Fishbone“ cactus.  Lapeniai yra draugiški kaktusai – neturintys spyglių. Taip pat, esant didelei oro drėgmei jie gali išauginti ir orines šaknis. 

Jeigu lapenis namuose jausis mylimas, po maždaug trijų metų sukraus pirmuosius savo žiedus. Dažniausiai jie pasirodo vėlyvą rudenį ir gali pasikartoti antrą kartą. Nors žiedai, kaip ir giminaičių miškuose, išsilaiko vos kelias dienas, tačiau jų kvapas tikrai vertas ilgo laukimo. O jeigu praskridusi bitė ar praeidamas žmogus dar spėja ir apdulkiti žiedą, galima sulaukti įspūdingų ir skanių vaisių, savo išvaizda ir skoniu primenančių Drakono vaisius. 

Lapenių priežiūra

Laistymas

Stengtis iš didelės meilės šio augalo neperlieti. Vasaros metu lieti tada, kai viršutinis žemės sluoksnis išdžiūsta, žiemos metu – dar kiek rečiau, kai žemė beveik visiškai tampa sausa. Augalui nužydėjus apie 3 savaites lieti tik tiek, kad substratas nebūtų per ilgai išdžiūvęs. 

Šiluma ir šviesa

Augdami miškuose lapeniai negauna tiek daug šviesos, todėl jos ypač daug nereikalauja ir gyvendami mūsų namuose, tačiau pora valandų per dieną tiesioginės saulės jiems tik į naudą. Šie augalai puikiai jaučiasi augdami vidutinėje kambario temperatūroje, bet vasaros metu labai apsidžiaugtų atsidūrę lauke, kur nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. 

Persodinimas ir tręšimas

Lapeniai – nuolat alkani gyentojai, todėl kol augalas jaunas, jį reiktų persodinti kasmet į laidų substratą. Galima maišyti sukulentams ir orchidėjoms skirtus mišinius. Šiuos augalus būtina tręšti  kartą per dvi savaites nuo pavasario. Augalui pražydus nebetręšti. 

Šie augalai yra labai draugiški ir nereikalauja ypatingos priežiūros, todėl nesupyks, jei neskirsite jiems tiek daug dėmesio ir ištisus metus džiugins jūsų namus savo originaliomis formomis. „Pievose” gyvenantys lapeniai, laukdami jūsų, netgi suspėjo sukrauti didelius kvapnius žiedus.

Užsukite į svečius pasidairyti! 

Pasidalinkite savo mintimis